کانون علمی اقتصاددانان جوان ایران

تالار گفتمان اقتصادی
 
الرئيسيةالرئيسية  اليوميةاليومية  پرسشهاي متداولپرسشهاي متداول  جستجوجستجو  ليست اعضاليست اعضا  گروههاي کاربرانگروههاي کاربران  ثبت نامثبت نام  ورودورود  

شاطر | 
 

 مفهوم اقتصاد

اذهب الى الأسفل 
نويسندهپيام
?????
مهمانپستعنوان: مفهوم اقتصاد   السبت يناير 02, 2010 12:07 am

اقتصاددانان معتقداند که منابع محدود ولی خواسته های بشر نامحدود است.لذا بشر نهایتا با بحران مواجه می شود مگر اینکه رشد جمعیت را محدود کند ویا منابع را افزایش دهد.اسلام از سوی دیگر مدعی است که منابع کافی برای رفع نیازهای بشر وجوددارد.لیکن بحران واقعی ناشی از توزیع نامناسب است که نظام اجتماعی اجازه می دهد افرادی دیگران را استثمار کنند به طوری که برخی حداکثر استفاده را ببرند وبقیه در فقر وتنگدستی رها شوند.لذا بحران واقعی، نتیجه محدودیت منایع نیست بلکه ناشی از حرص پایان ناپذیر انسان هاست.
اقتصاد دانان معتقدند که هر فرد می تواند ثروت بیندوزد.ولی اسلام انباشت ثروت توسط یک عده در حالی که عده دیگری به آن ثروت نیاز دارند را مذموم می شمارد.
سود به ویژه در اقتصاد های سرمایه داری،انگیزه اصلی برای تولید است.در اسلام تولید مبتنی بر ارزش هائی است که باعث نزدیکی فرد به خداوند سبحان است و لذا سود نقش ناچیزی در تولید دارد.
ازآنجاکه در اقتصاد سرمایه داری تولید مبتنی بر سود است، تضییع منابع زیادی صورت می گیرد.در اسلام تضییع منابع اکیدا حرام است.
چون هم سرمایه گذاری و هم سایر فعالیت های اقتصادی با انگیزه سود انجام ی گیرد، اقتصاد دانان اختصاص پول برای امور خیررا دور ریختن پول می دانند.در اسلام انفاق امری پسندیده و سرمایه گذاری پراز پاداشی است که ممکن است تا 700برابر پاداش داشته باشد که چنین پاداشی در هیچ اقتصادی متصور نیست.
در اقتصاد های سرمایه داری، تولید کنندگان وکارفرمایان در فعالیت های اقتصادی خود آزادی کامل دارند.در اسلام آزادی اقتصادی دارای چهارچوبی است و آزادی کامل به هیچ کس داده نشده است.
مشخصه بارز اقتصادهای سرمایه داری،سوسیالیستی وکمونیستی هنجارهای مادی و گذرای آنهاست.در حالی که در اسلام بر ارزش های ابدی و معنوی تکیه دارد.
ارزش های انسانی و اخلاقی هیچ تاثیری روی اقتصاد مادی که درآن فعالیت ها بر اساس تحصیل سود انجام می گیرد، ندارند و یا تاثیر ناچیزی دارند.لذاهر فعالیتی که منجر به کسب سود یا انباشت ثروت شود مجاز است.ازآن جمله اند ربا خواری، قمار، تولید و توزیع مشروبات الکلی، و تولید مواد شیمیائی کشنده و غیره.
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
 
مفهوم اقتصاد
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1

صلاحيات هذا المنتدى:شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
کانون علمی اقتصاددانان جوان ایران :: اقتصاد میانه :: اقتصاد اسلامی-
پرش به: